בניה מסורתית באדמה
טל בשן
 

 

 

דף הבית של טל בשן

 

מאמרים

 

סדנאות

 

צור קשר

 

אתר חיים אורגניים

טל בשן, נגרית ומעצבת, מתגוררת עם משפחתה באתר מעינות סטף שבהרי ירושלים, כחלק מפרויקט הקק"ל  לשימור החקלאות ההררית  העתיקה. בשנים האחרונות היא לומדת ומלמדת את שיטות הבניה המסורתיות באדמה , תוך נתינת תשומת לב רבה לאומנויות הבניה של הנשים, תחום הולך ונעלם מעולמנו, כמו גם לשיטות בניה אלטרנטיביות, המשלבות שימוש בחומרים מצויים, חומרים טבעיים וחפצים בשימוש חוזר.המשותף לכל השיטות המוזכרות היא האפשרות לבנות את ביתך במו ידייך!
 

את "דרך הבוץ" החלה טל בבניית בית בוץ {בית אדמה} קטן במתחם המגורים בסטף. בתהליך הבניה שארך כחצי שנה, השתתפו בני המשפחה וחברים. הידע המעשי והתיאורטי היה מועט, אך אפשר הקמת מבנה שעומד עד היום ומשמח את כל המשתמשים בו. את חווית הבניה אפשר לפרוט לכמה מישורים חווייתיים- ראשית המגע עם החומר ה"בוצי"-פלסטי ויצירתי, שנית האפשרות להוסיף ולשנות בכל שלבי הבניה וכמובן - שימחת היצירה המשותפת, כאשר כולם שווים בפני החומר והעבודה. כאישה יוצרת מצאה טל את דרך היצירה והחומר המתאימים לדרך חייה. דרך זו קבלה חיזוק במפגש עם נשות מערב הודו ודרך חייהם.

עם סיום הבניה הבינה טל ,שבכדי ללמוד באמת צריך להגיע למקומות בהם עדיין מתקיימת בניה מסורתית באדמה. כך הגיעה לאזור קאץ' שבמדינת גוג'ראט בהודו, ונוצר הקשר ההדוק והמתמשך עם אנשי המקום סביב נושא הבניה והמלאכות המסורתיות הייחודיים לאזור. בשנים האחרונות שהתה תקופות ארוכות בכפרי קאץ' ומדבר תאר בראג'סטאן, ולמדה תוך כדי עשייה ובניה את דרך החיים המיוחדת של הבונים באדמה.

בהמשך החלה להוביל "מסעות פעילים" למערב וצפון הודו, המשלבים טיול עם סדנאות מעשיות בתחומי הבניה, מלאכות,
אומנויות ופולקלור מקומי.
במקביל נסעה למקומות נוספים בעולם ופגשה את מה שעדיין נותר מתרבות הבניה המסורתית באדמה. נזכיר את תורכיה,מצרים,סיני,ירדן,קפריסין ויוון וכמובן פינות נשכחות בארצנו. חובה לציין כי תרבות זו הולכת ונעלמת במהירות ומוחלפת בבתי בטון ובלוקים מודרניים.

 
בימים אלו מקימה טל מרכז ללימוד שיטות בניה מסורתיות ואלטרנטיביות באדמה וחומרים טבעיים, במתחם ביתה שבסטף
הרעיון שמאחורי הקמת המרכז הוא לאפשר ריכוז והפצת הידע המסורתי, האוצר בתוכו הבנה אקולוגית טבעית של שווי המשקל בין האדם לסביבתו. על בסיס הידע המסורתי מתפתחות שיטות הבניה האלטרנטיביות בדרך של ניסוי וטעייה ובעיקר עשייה.
במרכז מתקיימים סדנאות, הרצאות,סיורים ומפגשים.
בנוסף מקיימת טל סדנאות ברחבי הארץ, סמינרים לבניה מסורתית במערב הודו, יעוץ לבניה באדמה, פרויקטים קהילתיים ושיתופי פעולה עם אוהבי סביבה ואדם באשר הם.

אשמח לענות על כל שאלה בתחום.