organiclife.co.il
  דף הבית arrow גינה אורגנית arrow גינת ירק אורגנית arrow צמחים ידידים בגינה האורגנית
Wednesday, 10 August 2022
 
 
צמחים ידידים בגינה האורגנית הדפס דואל
מאת הילה אפללו   

Imageאחד הדברים המדהימים והמעניינים ביותר שלמדתי בקורס פרמקלצ׳ר (שיטת תכנון מקיימת), הוא המושג ״צמחים ידידים״, צמחים שגדלים זה לצד זה, דוחים אחד את המזיקים של השני ומסייעים בבניית גינת ירק מאוזנת ובריאה.

הקישואים לא גדלים בסופר מי שיצא לו לגדל גינת מאכל, ידע בוודאי לספא כמה נפלא הוא טעמם של הירקות והפירות רגע אחרי שנקטפו, כמה סיפוק והנאה יש מלראות אותם נובטים, צומחים, פורחים ומבשילים. מספר האנשים שחווים את החוויה הזה הולך ופוחת ככל שהשנים עוברות והעולם שלנו הופך יותר ויותר עירוני ומתועש. פחות אנשים פוקדים את השווקים, יותר ויותר אנשים רוכשים את המזון שלהם בסופרמרקט. מספר החקלאים שמוכרים את התוצרת שלהם ישירות לצרכן כמו בשווקים של פעם, הולך ופוחת.


אבל יש אנשים שכל זה לא עוצר אותם מלגדל חלק ממזונם בעצמם, לא רק בישובים כפריים אלא גם בעיר, גם בבניין משותף. אנשים מגדלים ערוגות במרפסת, על הגגות ובחלק מהמקרים על הקירות. כן, גינון ורטיקלי הופך נפוץ ומעניין, נקדיש לנושא זה כתבה מיוחדת בהמשך. אז מי שמחליט להתנסות בגינון אורגני, יש משהו שכדאי לדעת, תכנון שתילה/זריעה נכון עשוי לשפר מאד את הסיכוי של הגינה להגיע לאיזון ולהפחית את פגיעת המזיקים. שנים של ניסוי ותהיה, מחקרים וידע מסורתי עתיק, מצאו כי שתילה של צמחים מסוימים אחד ליד השני מסייעת ומשפרת את העמידות ואת היבול. גם כי צמחים מסוימים דוחים אחד את המזיקים של השני וגם כי חלק מהצמחים מעשירים את הקרקע ברכיבים להם זקוקים צמחים אחרים, לדוגמה: אחד הרכיבים החשובים ביותר להתפתחות הצמחים הוא החנקן, הם קולטים אותו דרך השורשים מהקרקע. צמחים כמו קטניות, הם צמחים שיודעים לקלוט חנקן מהאוויר ולקשור אותו לקרקע מה שהופך קטניות לידידים רצויים מאד. כדאי לשתול אותם יחד עם צמחים אחרים כדי לשמוע על פוריות הקרקע.


בגינה האורגנית מומלץ לשתול מגוון של צמחים באותה ערוגה, כמו שטליה שניידר, מדריכת פרמקלצ׳ר, מורה, מרצה, מחברת מגוון ספרים בתחום, ואישה מדהימה אומרת: ״הערוגה צריכה שמלה ולא מדים״.   חשוב לשים לב שכדי שבגינה יצמחו צמחים בריאים, חזקים ומניבים, כדאי להקפיד על גידול כל צמח בעונתו. צמחים ששותלים שלא בעונתם, הם חלשים ופגיעים יותר.


מתלבטים מה ואיך לשתול? אולי זה יעזור... לטבלת צמחים ידידים מתוך ״בלוג הגינה האקולוגית״ לחצו כאן!

למדריך שתילה וגידול מגוון ירקות (לפי עונות) מתוך האתר ״בא במייל״  לחצו כאן! אז קדימה לגינה, למרפסת, לגג או לעדן החלון, תגדלו, תצלמו ותשלחו לי. אשמח לשמוע איך הגינה שלכם מתקדמת. בהצלחה!

אם יש לכם רעיונות, שאלות וסיפורים מעניינים לחלוק איתי, אתם מוזמנים לשלוח לי מייל לכתובת: כתובת דואל זו מוגנת מדואר זבל, אתה צריך לאפשר Javascript בכדי לצפות בה הילה אפללו - נטורופתית


 
הבא >
 
הרשמה לניוזלטר
שם
דואר אלקטרוני *
טקסט אימייל
ביכולתך להפסיק לקבל מידע בכל רגע, בלחיצה אחת על כפתור. פרטיך שמורים איתנו ולא נעביר אותם לגורם חיצוני
 
 
 
Top! Top!
חיים אורגניים הוא פורטל המכיל את כל המידע הקשור לאורח חיים אורגני. באתר מידע על מזון אורגני, בישול אורגני, אוכל אורגני, תיירות אורגנית, קהילות אורגניות, פורומים, קואופרטיבים אורגנים, אורח חיים בריא, רפואה טבעית, חקלאות אורגנית, מתכונים אורגניים