organiclife.co.il
  דף הבית arrow בריאות ורפואה טבעית arrow תזונה arrow דברים שכדאי לדעת על דיאטה
Wednesday, 10 August 2022
 
 
דברים שכדאי לדעת על דיאטה הדפס דואל
מאת חיים אורגניים   

Image לרוב מתייחסים לירידה במשקל כתהליך הדורש דיאטה שבה צורכים פחות קלוריות ממה שמוציאים. סופרים קלוריות/נקודות, מסתובבים רעבים, אוכלים הרבה דיאט ולייט, נעזרים בממתיקים מלאכותיים וכו'. יש כמה עובדות על דיאטות הרזיה שכדאי לכם לדעת לפני שאתם פוצחים באחת.


ממתיקים מלאכותיים מפריעים לכם לרדת במשקל - רבים נעזרים בממתיקים מלאכותיים כדי לאכול דברים מתוקים ו"אסורים" במהלך הדיאטה. על פניו זה נראה רעיון מעולה, ניתן לצרוך סוכריות, מסטיקים, משקאות קלים, מעדני חלב מתוקים ועוד בלי 'לבזבז עליהם' קלוריות או נקודות. אבל מי שניסה את זה בעבר יכול להעיד שהצורך במתוק רק הולך ומתגבר, לא מסתפקים בסוכריה אחת אלא אוכלים שתיים או שלוש ואפילו יותר.  


החשק למתוק זאת בגלל שהחשק למתוק קשור באופן ישיר לגלוקוז, המוח שזקוק לאספקה קבועה של גלוקוז מתרגם רמה נמוכה בדם לרעב או לחשק למתוק, הממתיקים המלאכותיים לא מספקים לגוף את הפחמימות הדרושות והחשק למתוק לא נפסק. אז אוכלים עוד מסטיק ועוד סוכריה, "הם גם ככה דלי קלוריות, אפשר לאכול ללא הגבלה",  אבל הכמויות של הכימיקלים שהם מכילים, יכולים לגרום לנו לנזק ולחבל במאמצים לירידה במשקל.


הכבד הוא איבר הגוף שאחראי על חלק משמעותי מתהליך נטרול הרעלים ופינויים מהגוף. כמו כן אחראי הכבד למאות תפקודים נוספים, ביניהם חילוף החומרים. גוף שנחשף באופן קבוע ובכמות גדולה לחומרים כימיים מזיקים, מעסיק את הגוף בטיפול בהם על חשבון תפקודים אחרים. אם הכבד עמוס או פגוע הוא לא מצליח לקיים חילוף חומרים תקין וזה עלול להפריע לכם בירידה במשקל.

מחקר (שנעשה על חולדות) מראה כי צריכה ממושכת של אספרטיים גורמת לפגיעה בכבד, וכן ברמת נוגדי חמצון בכבד. השימוש התכוף בממתיק המלאכותי מפחית מהיכולת של הכבד לנטרל רדיקלים חופשיים. תהליך נטרול הרעלים מתבצע בין היתר  על ידי אנזים בשם גלוטתיון פרוקסידאז (Glutathione peroxidase) . במחקר נמצאו שינויים ברמות האנזים שמשמש לתהליכים חשובים בגוף פרט לסיוע בנטרול רעלים בכבד, כמו: הגנה על תאים מפני חמצון, מניעת חמצון שומנים בדם ועוד.


פגיעה במצב הרוח

הממתיקים המלאכותיים לא רק שפוגעים בכבד ולא מצליחים לספק את ה"חשק למתוק", כשהם מתלווים לדיאטה דלת פחמימות, נפגע גם מצב הרוח שלנו. אכילת פחמימות, גורמת להפרשת סרוטונין, אנדורפינים ודופאמין  מהמוח. חומרים אלה גורמים לרוגע והתרוממות רוח. אם אנחנו חושבים  שהמזונות הדיאטטיים עובדים על הגוף ומאפשרים לנו לאכול ממתקים בלי לשלם את מחיר הקלוריות שהם מכילים, אנו טועים ובגדול. על חיישני הטעם בלשון אולי ניתן לעבוד אבל לא על המוח. אנחנו נכנסים למעגל שמייצר צורך מוגבר למתוק, צריכה מוגברת של מוצרי דיאטה למיניהם, פגיעה בכבד ובחילוף החומרים, וכל זה לא מלווה בתחושות שובע וסיפוק הנכספות אלא באי שקט.


לכל דבר יש מחיר

אז מה עושים אם רוצים לרדת במשקל בלי שימוש בממתיקים מלאכותיים? אוכלים! אוכלים אוכל בריא ומזין המותאם לנו אישית, צורכים פחמימות מורכבות במידה מספקת, עושים פעילות גופנית ומבינים שלכל דבר יש מחיר: אם חוסכים בקלוריות מקבלים רעלים, אם מוותרים לחלוטין על פחמימות מקבלים מצב רוח ירוד ואי שקט, אם מוותרים לחלוטין על שומנים, מפריעים לספיגת הויטמינים המסיסים בשומן ועוד. אם בוחרים באורח חיים בריא צריכים להשקיע יותר בבחירת המזון ובהכנתו. ירידה איכותית ויעילה במשקל, דורשת שינוי אמיתי ועמוק כדי שיעבוד לאורך זמן.


ותזכרו שהבחירות שלנו היום משפיעות על בריאותנו בעתיד, אם נתפשר על הצורך בתוצאות מיידיות לטובת סבלנות והתמדה, הירידה במשקל תהיה בריאה, מאוזנת ותחזיק מעמד לאורך זמן.

בהצלחה. 
מאת: הילה אפללו 
 
< קודם   הבא >
 
הרשמה לניוזלטר
שם
דואר אלקטרוני *
טקסט אימייל
ביכולתך להפסיק לקבל מידע בכל רגע, בלחיצה אחת על כפתור. פרטיך שמורים איתנו ולא נעביר אותם לגורם חיצוני
 
 
 
Top! Top!
חיים אורגניים הוא פורטל המכיל את כל המידע הקשור לאורח חיים אורגני. באתר מידע על מזון אורגני, בישול אורגני, אוכל אורגני, תיירות אורגנית, קהילות אורגניות, פורומים, קואופרטיבים אורגנים, אורח חיים בריא, רפואה טבעית, חקלאות אורגנית, מתכונים אורגניים