organiclife.co.il
  דף הבית arrow גינה אורגנית arrow גינת ירק אורגנית arrow הרכבת עצי פרי - עובדת כמו קסם
Wednesday, 10 August 2022
 
 
הרכבת עצי פרי - עובדת כמו קסם הדפס דואל
מאת הילה אפללו   
Imageט"ו בשבט הוא חג הנטיעות,זו הזדמנות לנטוע עצי פרי ונוי בגינה שלנו. איפה מוצאים שתילים של תפוחים טעימים בדיוק כמו של השכנה? מה עושים עם עצים שכבר נטענו ואינם מניבים פרי או שהפרי לא טעים לנו? גלעד רייכנברג, מומחה בהרכבות עצי פרי ממליץ לא לעקור עצים בוגרים ומסביר איך משכפלים עצים מוצלחים של אחרים.

 


 עצי פרי מאכזבים
בט"ו בשבט, לפני מספר שנים, הלכתם למשתלה וקניתם עצי פרי, תפוחים, לימונים, אפרסקים לבנים. טיפחתם, השקתם, גזמתם, חיכיתם בסבלנות וגיליתם להפתעתכם שהתפוחים קמחיים ולא חמוצים כמו שביקשתם, שהאפרסקים צהובים קטנים ולא לבנים גדולים. מה עושים? כועסים? עוקרים?

עקירת עצים
עקירת עץ בוגר היא מורכבת ויקרה, גלעד רייכברג, מומחה בהרכבת עצי פרי ממליץ לא לזרוק את כל ההשקעה שכבר השקעתם בקליטתו, טיפוחו וביסוסו של עץ הפרי, במקום לעקור אותו ניתן לעשות הרכבה מעץ מניב אחר ובכך להבטיח שתוך שנתיים העץ הבוגר יניב בדיוק את הפירות שאתם אוהבים.

כששוחחתי עם גלעד על עלויות עקירת עץ פרי לעומת עלויות הרכבה, הוא חזר והדגיש שזה לא רק חסכון בכסף: "עקירת עץ הינה אקט לא אקולוגי, כידוע העצים מספקים לנו חיים,  הם פולטים את החמצן שאנו נושמים, לעיתים אין ברירה וחייבים לעשות זאת. אולם אם רוצים לעקור עץ פרי ששורשיו התבססו בקרקע רק משום שפירותיו אינם טעימים או שתנובתו אינה גבוהה זוהי טעות".

Image


סלט פירות שלם על עץ אחד
ההרכבה מאפשרת להרכיב מספר זנים על עץ אחד לדוגמא: לימון ותפוז, תפוח ואגס, משמש ואפרסק, פומלית וקלמנטינה, ועוד צירופים רבים. זה מתאים לאנשים שיש להם גינה קטנה וחלום לגדל מגוון עצי פרי.

Image
רב בוסתן - קלמנטיה ופומלית (מספר זנים על אותו העץ)


עונה ארוכה יותר
אפשר גם ליצור רציפות של מתן פרי לאורך העונה של זנים מקדימים ומאחרים על אותו עץ. גלעד מסביר "לדוגמא: אבוקדו מזן אטינגר שמקדים, בצירוף עם אבוקדו מזן האס שנותן פרי מאוחר בעונה". כך נוכל ליהנות מהאבוקדו גם בתחילת העונה כמופיעים הפירות הראשונים של האבוקדו על מדפי הסופר וגם בסוף העונה כשאחרוני הפירות נפרדים, עד לעונה הבאה.

פירות אורגניים בזול
היום המוצרים האורגניים היקרים ביותר הם הפירות, בעיקר מפני שזה לא פשוט לגדל מטעים גדולים של עצי פרי ללא טיפולים וריסוסים יקרים. מי שיש לו גינה, אפילו קטנה, יכול לספק לעצמו חלק מתצרוכת הפירות הביתית, באמצעות גידול עצי פרי, אורגניים ונקיים מריסוסים. עץ פרי בוגר לא דורש הרבה טיפול, גיזום פעם בשנה, השקיה סדירה וזה הכל.

רוצה בדיוק את עץ המנגו של סבתא שולה?
תמיד חלמתם שכשתרכשו בית קרקע עם גינה יהיה לכם עץ מנגו ענק, עם פירות גדולים ומתוקים בדיוק כמו שהיה לסבתא שולה בחצר, ועכשיו אתם לא מצליחים למצוא משתלה שמוכרת בדיוק את אותו הזן? יש אפשרות לשכפל/לשבט להצמיח בגינה שלכם צאצא ישיר של המנגו של סבתא. כל מה שצריך זה איש מקצוע המתמחה בהרכבה, ולקבל רשות מהאנשים שגרים בבית שהיה של סבתא שולה, לחתוך בעדינות מספר ענפים ולהרכיב אותם על העץ שלכם.

Image
הרכבה של שתיל אפרסמון


מה זאת בעצם הרכבה?
הרכבה היא מעין ניתוח השתלת איבר. חיבור של רוכב, שהוא בדרך כלל ענף מעץ פרי מניב ומוצלח שרוצים לשכפל, על כנה שהיא של עץ פרי מאותה משפחה, בעל תכונות משובחות של מערכת שורשים טובה, עמידות והתאמה לתנאי הקרקע. ההרכבה מאפשרת להנות מהיתרונות של שני עצי פרי שונים, בעץ אחד.

למי שממש מתעניין בתהליך, גלעד מוסיף ומסביר: "לאחר ההרכבה הקמביום, שהיא רקמת חלוקת התאים בצמח שנמצאת בין העצה לשיפה, מתרבה ונוצר קאלוס שהינו הכרחי להמשך ההזנה והגידול של הרוכב והצלחת ההרכבה".

"בדרך כלל מרכיבים זנים מסוימים שאותם נרצה, על כנות בעלות עמידות לתנאי הקרקע ולסוג המים המצויים באזור. הקרבה המשפחתית בין הכנה לרוכב (מקרבה ראשונה), חשובה מאוד והכרחית להצלחת ההרכבה. ישנן שיטות שונות של הרכבות, הן משתנות מזן לזן, גודל העץ ועונות השנה."

Image
הרכבת מטע אבוקדו ותיק


אז איך עושים את זה?
ניתן להזמין בעל מקצוע כמו גלעד רייכברג. גלעד מספק שירותי הרכבה, לחקלאים, משתלות וגם לאנשים פרטיים. כשלקוח מזמין אותו לערוך הרכבה הוא מביא איתו את הרוכבים, מעצים מוצלחים ומניבים או שהוא לוקח את הרוכבים מעצים של שכנים או חברים שאתם רוצים לשכפל. כששאלתי על מחירי ההרכבה, ענה: "קשה להגיד מאחר ויש עצים מאד מסובכים להרכבה ויש כאלה שהם קלים, הרכבות הנפוצות של נשירים (תפוחים, אגסים, אפרסקים...) והדרים עולות בסביבות 300ש"ח לעץ יחיד, ככל שיש יותר עצים המחיר כמובן יורד, ויש כמובן אחריות על ההרכבה".

לכתבה של גלעד בנושא: כללי זהב לקנית עצי פרי, לחצו כאן.

  לפרטים נוספים על הרכבת עצי פרי ניתן למצוא באתר של גלעד - http://menivpri.fav.co.il/

 
< קודם   הבא >
 
הרשמה לניוזלטר
שם
דואר אלקטרוני *
טקסט אימייל
ביכולתך להפסיק לקבל מידע בכל רגע, בלחיצה אחת על כפתור. פרטיך שמורים איתנו ולא נעביר אותם לגורם חיצוני
 
 
 
Top! Top!
חיים אורגניים הוא פורטל המכיל את כל המידע הקשור לאורח חיים אורגני. באתר מידע על מזון אורגני, בישול אורגני, אוכל אורגני, תיירות אורגנית, קהילות אורגניות, פורומים, קואופרטיבים אורגנים, אורח חיים בריא, רפואה טבעית, חקלאות אורגנית, מתכונים אורגניים