organiclife.co.il
  דף הבית arrow בריאות ורפואה טבעית arrow נטורופתיה arrow מניעת הדבקה בשפעת במקום העבודה
Wednesday, 10 August 2022
 
 
מניעת הדבקה בשפעת במקום העבודה הדפס דואל
מאת הילה אפללו   
Imageהשפעת העונתית כשמה כן היא, מתגברת בעיקר בעונת החורף, הוירוס מתרבה ומתחזק כשהטמפרטורה והלחות נמוכות. שפעת החזירים שפרצה באביב 2009, התפשטה כמו אש בשדה קוצים, הוירוס התרבה וההדבקה הייתה מאסיבית גם באביב ובקיץ שהיו חמים ולחים. ארגוני הבריאות מעריכים שאם קצב ההתפשטות וההדבקה של שפעת החזירים עוד יתגבר בעונת החורף, צפויה לנו מגיפה של ממש.


מקומות העבודה, מוסדות החינוך, הבנקים, המשרדים הממשלתיים, אולמות הקולנוע והתיאטרון, התחבורה הציבורית ושאר המקומות הציבוריים יהפכו למוקדי הדבקה המוניים.

בימים אלה משביתים ההורים את בית הספר היסודי אושיסקין בת"א, מאחר ו-130 מתוך 180 התלמידים לקו  בתסמיני שפעת. החשד הוא שהתלמידים, הצוות ומנהלת בית הספר נדבקו בשפעת החזירים. האם זה מה שצפוי
לנו בחורף הקרוב? מה אפשר לעשות כדי להקטין את היקפי ההדבקה?

מה אפשר לעשות כדי להפחית את שיעורי ההדבקה?
לא באים לעבודה חולים – הדבר הראשון שצריך להחליט עליו הוא: אין כניסה לעובדים חולים. עובד הסובל מתסמיני שפעת שיישאר בבית, יחלים ויחזור לעבודה רק כשהוא בריא. עובד חולה אחד יכול להדביק עשרות אנשים איתם הוא בא במגע במהלך יום עבודה אחד!

הערכת פוטנציאל ההדבקה - תחילה צריך להעריך את פוטנציאל ההדבקה של מקום העבודה, כמה אנשים יש בחדר, האם יש מספר גדול של עובדים בחללים פתוחים (open space). לעובד שמשתמש בעמדה אישית עם שולחן, מחשב, טלפון וכסא משלו, יש פחות סיכוי להידבק. מוקדן במרכז שירות שמשתמש בעמדת עבודה כזו, שהמשתמשים בה מתחלפים בכל משמרת - חשוף הרבה יותר . יש לבדוק האם העבודה כוללת קבלת קהל, מגע עם אנשים חולים, ילדים קטנים וכו'

הדרכה – בהתאם להערכת פוטנציאל ההדבקה, יש לנקוט בפעילות הסברתית, הדרכה פרונטלית, הודעות מייל ושלטים במקום העבודה, המעודדים את העובדים לנקוט באמצעי זהירות כמו:
1. שטיפת ידיים עם מים וסבון ביציאה מהשירותים, לפני האוכל, אחרי לחיצת ידיים עם אנשים מצוננים.
2. להשתעל אל תוך המרפק ולא לכף היד.
3. להשליך לפח טישו משומש מיד לאחר הקינוח.
4. להימנע ככל הניתן משימוש בטלפונים/ מחשבים/ עטים/ כוסות וכו' של אנשים אחרים.
5. לנקות ולחטא את עמדת העבודה, לפני כל תחילת משמרת.
6. לדאוג לאוורור טוב, מחלות לא נגרמות כתוצאה מקור. חדרים סגורים ללא אוויר נקי, מגבירים בצורה משמעותית את פוטנציאל ההדבקה.
7. לספק לעובדים מידע לגבי, תזונה ואורח חיים המחזקים את מערכת החיסון ומונעים מחלות. אנשים המקפידים על אורח חיים מאוזן נדבקים הרבה פחות.

תדרוך עובדי הנקיון – לנקות ולחטא בתדירות גבוה, חפצים המשמשים מספר גדול של אנשים כמו ידיות של דלתות, מתגי חשמל, מדפסות, מכשירי פקס, מכשיר סינון מים וכו'. יש להנחות את עובדי הניקיון להקפיד על שטיפה יסודית של הידיים שלהם ושל אמצעי הניקיון (סמרטוטים, מגבים וכו'), לעיתים קרובות.

הקלה על יישום ההנחיות – לנקוט פעולות שיסייעו לעובדים ליישם את ההנחיות כמו:
1. לדאוג שליד כל כיור בשירותים או במטבחון יהיה תמיד סבון ואמצעי חד פעמי לייבוש הידיים (מגבות נייר או אוויר חם ולא מגבות בד).
2. לפזר במקום העבודה, חבילות טישו או נייר טואלט המחוברים לשקית או מיכל שישמשו כפח, לעודד עובדים מצוננים לקנח את האף לעיתים קרובות ובכך להקטין את מגע הידיים החשופות עם האף המטפטף. אם נייר הטואלט והפחים יהיו זמינים בכל פינה, לא יצטרך העובד לשמור את הנייר המשומש ביד או בכיס.
3. לספק  אמצעי חיטוי נדיפים כמו אלכוהול, איתם ניתן לחטא עמדות עבודה לפני השימוש.
ועוד.

נקיטת אמצעי זהירות יסייעו  להקטין את שיעורי ההדבקה. הסברה והדרכה לאורח חיים בריא, שינה מספקת ותזונה מאוזנת יחזקו את מערכת החיסון של העובדים. השילוב של שניהם  יצמצם את מספר העובדים החולים ואת שיעור ההיעדרויות ממקום העבודה.

נכתב על ידי הילה אפללו –   ייעוץ, ליווי והדרכה לארגונים, בבניית תוכניות קצרות וארוכות טווח, לשיפור בריאות העובד. אם ברצונכם לקבל עדכונים ומידע בנוגע לשיפור בריאות העובד במקום העבודה, היכנסו ל www.hamasa-el.com והירשמו עכשיו. 

 

 

 

 
< קודם   הבא >
 
הרשמה לניוזלטר
שם
דואר אלקטרוני *
טקסט אימייל
ביכולתך להפסיק לקבל מידע בכל רגע, בלחיצה אחת על כפתור. פרטיך שמורים איתנו ולא נעביר אותם לגורם חיצוני
 
 
 
Top! Top!
חיים אורגניים הוא פורטל המכיל את כל המידע הקשור לאורח חיים אורגני. באתר מידע על מזון אורגני, בישול אורגני, אוכל אורגני, תיירות אורגנית, קהילות אורגניות, פורומים, קואופרטיבים אורגנים, אורח חיים בריא, רפואה טבעית, חקלאות אורגנית, מתכונים אורגניים