organiclife.co.il
  דף הבית arrow מוצרים אקולוגיים arrow גאווה יד שניה
Wednesday, 10 August 2022
 
 
גאווה יד שניה הדפס דואל
מאת הילה אפללו   

Imageלקנות בגדים יד שניה הפך לטרנד מאד מקובל בשנים האחרונות, זה זול, זה זמין, זה כיף אמיתי ולא פחות חשוב קניית בגדים וחפצים משומשים היא גם מאד אקולוגית. ועכשיו עם המיתון והמצב הכלכלי הבלתי יציב, זו דרך מצויינת וחסכונית להתחדש בלי להתרושש.

 


בגיל ההתבגרות אהבתי מאד לקנות בחנויות יד שניה ובשוק הפשפשים, היו שם תמיד בגדים מיוחדים וכל מיני אביזרים שלא ניתן היה למצוא בחנויות הרגילות. עם קצת יצירתיות והשקעה הצלחתי לייצר בגדים שאהבתי בעלות ממש ממש נמוכה.
 עם השחרור מהצבא ובשנים שאחרי הקפדתי לקנות בגדים חדשים מרשתות האופנה הגדולות . אולי הצורך למרוד, להיות שונה ולגרום להורי מבוכה ואי נוחות בכל פעם שהסתובבתי עם בגדים משומשים, חלפו להם.  

חדש יותר זול ממשומש
אולי היו אלה הבגדים הכל-כך זולים שמגיעים מסין שאיפשרו לי ללבוש בגדים חדשים בכל עונה. אולי בגלל שבגדים יד שניה עלולים ליצור איזשהו רושם של עוני, דלות, מסכנות שלא רציתי להיות מזוהה איתם.  היום שנים אחרי, עם קצת יותר מודעות אקולוגית, סביבתית, חברתית, אני גאה לומר שאני מקבלת בשמחה בגדים מחברים ומשפחה בעיקר לילדות שלי, ומעבירה את הבגדים הלאה כשאין בהם שוב צורך.

 לאחרונה גיליתי חנות יד שניה בקיבוץ נתיב הל"ה, לא רחוק מביתי. חנות קסומה. שמעתי עליה במקרה מאימא של אחת מהילדות בגן ומתוך סקרנות הלכתי לבדוק ומצאתי אוצר. החנות, אני חייבת להודות הפכה למעיין התמכרות, בכל ביקור יש דברים חדשים, ובכל פעם אני מוצאת שם מציאות. ג'ינסים ב-20ש"ח, חולצות 10-30 ש"ח, סריגים, מכנסיים, חצאיות, ג'קטים, מעילים, ספרים, קלטות וידאו ועוד, שמלות ובגדים לבנות ב 5-10 שקלים....ועוד 

בכל חילופי עונה, כשיש בגדים שאני כבר לא רוצה או יכולה ללבוש, אני פשוט מעבירה לחנות, אם משהו קונה את הפריטים, אני מקבלת זיכוי, אם לא זה נתרם לנזקקים. כך בכל פעם הארון שלי מתחדש ובכל עונה מתפנה מקום לבגדים חדשים. 

קניה תוך מודעות
היום כשאני מגיעה לחנות יד שניה, אני לא נבוכה, לא מרגישה צורך להצטדק ולהסביר. היום אני יודעת שכל פריט לבוש משומש שאני קונה וכל פריט לבוש משומש שאני מעבירה הלאה, מפחית את הייצור של הבגדים הזולים הנקנים הרחק מעבר לים.

אני יודעת שאני לא תורמת להעסקת ילדים בתנאים מחפירים תוך ניצול והתעללות, על מנת שיתפרו בעבורי בזול. אני יודעת שאני לא תורמת לזיהום האוויר והים שנגרמים מהייצור והשינוע של אותם בגדים ממדינות רחוקות אל החנויות בישראל. 
 אני יודעת שאני לא תורמת לניצול יתר של המשאבים המוגבלים של כדור הארץ, כמו מים וחשמל לתעשיה, לשינוע.

כל בגד חדש שאני בוחרת לא לקנות, זו לפחות שקית ניילון אחת פחות שיכלה להצטרף למליארדי השקיות המיוצרות מדי יום ומזהמות את כדור הארץ. זו תוית קרטון אחת פחות, שפירושה פחות עצים כרותים ועוד.
 תרבות הצריכה הזו שמעודדת אותנו לצרוך עוד, להשליך ישן ולרכוש חדש גם אם הוא תקין ומשרת אותנו נאמנה.

התחושה הזו שהפרסומות מייצרות אצלנו, שאנחנו אך פסע אחד קטן מהאושר המוחלט, שרק אם נרכוש את המוצר הזה שהם מציעים עולמנו יהיה מושלם...היא תחושה שגורמת לנו לקנות יותר ממה שאנחנו צריכים או יכולים ולמרות הכל לא מספקת את האושר הנכסף.
 היום אני מוסרת בקלות בגדים שאני יודעת שכבר לא אלבש, אני יודעת שבעלות לא גבוהה, אני אמצא להם תחליף. בגדים משומשים באיכות מצויינת לפעמים חדשים לגמרי, ממלאים את הארון שלי בתוכן ואת ליבי בגאווה.  

משומש זה in
בשנים האחרונות תרבות ה"יד שניה" חוזרת ותופסת תאוצה, זה התחיל מחנויות יד שניה המציעות פריטי לבוש אופנתיים וייחודיים בשנקין ובמקומות אופנתיים אחרים. אבל לאט לאט אני מגלה עוד ועוד חנויות יד שניה ואתרי אינטרנט רבים בהם אנשים מציעים רהיטים או פריטים אחרים שהם מעוניינים למכור.
 

עכשיו כשהמשבר הכלכלי מתחיל לתת את אותותיו בקרב רבים מאיתנו, זו הזדמנות להתוודע לחנויות יד-שניה ולגלות עד כמה זה משתלם מחד, תוך ידיעה שיש לזה חשיבות סביבתית, חברתית משמעותית מאידך. העבירו לחברים בגדים שאתם לא לובשים וקבלו מהם משלהם, חפשו חנות יד- שניה בסביבת המגורים שלכם ותהנו מהיתרונות. אל תהיו נבוכים ואל תתבישו, אני חושבת שמביש יותר ללבוש בגדים שילד קטן, אי שם במדינה רחוקה, שילם עליהם בילדותו ובבריאותו.  

מאת - הילה אפללו

 
הבא >
 
הרשמה לניוזלטר
שם
דואר אלקטרוני *
טקסט אימייל
ביכולתך להפסיק לקבל מידע בכל רגע, בלחיצה אחת על כפתור. פרטיך שמורים איתנו ולא נעביר אותם לגורם חיצוני
 
 
 
Top! Top!
חיים אורגניים הוא פורטל המכיל את כל המידע הקשור לאורח חיים אורגני. באתר מידע על מזון אורגני, בישול אורגני, אוכל אורגני, תיירות אורגנית, קהילות אורגניות, פורומים, קואופרטיבים אורגנים, אורח חיים בריא, רפואה טבעית, חקלאות אורגנית, מתכונים אורגניים