organiclife.co.il
  דף הבית arrow בלוגים arrow נאוה בונה בירוק arrow על בתים שבונים לבד ועל קש
Wednesday, 10 August 2022
 
 
על בתים שבונים לבד ועל קש הדפס דואל
מאת נאוה בז'ה   
Imageלאחרונה הייתי שקועה בהליך תכנון בית שהיה שונה מכול מה שתכננתי עד היום.  מדובר בבית עבורי ועבור משפחתי - הבית שלי. סחף אותי עמוק לתוך שאלות לגבי עצמי, צרכיהם של בני משפחתי, איזה בית אנחנו רוצים באמת...

 

 

אחרי סקיצות ודיונים נולד הבית שלנו. גדלו המתוכנן 115 מ"ר למגורים ועוד 42 מ"ר המיועדים לשמש  כיקב ביתי לאיש שלי, ולאחסון. האם זהו בית גדול או קטן? תלוי במונחים של מי. דבר אחד בטוח - אין שם חלל מבוזבז, וכול פינה מנוצלת.

היה לי חשוב ששטח המגורים לא יהיה גדול, אבל מצד שני שיהיה נוח ושכול אחד מאיתנו ימצא בו פינות של חמד להיות בהן בזמנים, שעות ועונות שונות. אשמח להרחיב עליו בזמן אחר, אבל היום רציתי להתמקד בחומר ממנו ייבנו הקירות - באלות של קש.

באלות קש הנן למעשה חבילות חציר קטנות, מהן ניתן לבנות יחסית מהר קירות עבים ומבודדים. לבאלות הקש התוודענו יונתן האיש שלי ואני כבר לפני מספר שנים כאשר גרנו בקנדה.  

Image

חומרי בניה "אלטרנטיביים" קסמו לנו מאז ומעולם, וחיפשנו אותם במקומות השונים בהם ביקרנו בצפון אמריקה. כאשר הסתבר לנו שיש משפחה שבנתה בבאלות קש בפאתי העיר בה גרנו במחוז אלברטה שבקנדה, כמובן שלא יכולנו לפספס את ההזדמנות.

הבית נמצא מחוץ לעיר לתברידג'  וצופה לעמק ולנוף גבעות פסטורלי ביותר. למעשה הנוף הנשקף מהחלון כה מדהים, שאין בחדר המגורים תמונות, אלא חלונות גדולים בלבד והנוף מהווה תמונה.  את הבית בנו במו ידיהם בעלי הבית - הוא מכונאי רכב ובעל מוסך, והיא עוזרת לו בניהול העסק.

Image

בנה ביתך
הבית נבנה בסופי שבוע בלבד, בעזרת חברים ומשפחה. אחד הדברים הראשונים שהם אמרו לנו היו שלבניה עצמית במיוחד כזאת "צריך הרבה סבלנות, והרבה חברים". הם גם סיפרו לנו שעד היום כשהם מתקשרים לחברים או משפחה, נשמע בצד השני של האפרכסת החשש שאולי הם שוב מבקשים עזרה בבניה...

מלבד היסודות לבית הם עשו הכול - החל מבנית הקירות, טיוח וכו', וכלה בריצוף, חשמל ואינסטלציה. ואכן, לקח להם שנתיים לסיים את בניית הבית, אבל היופי שלו, הנוחות, התחושה המיוחדת שמעבירים הקירות בעלי הגימור הגס, ומעל לכול תחושת הגאווה על כך שאת הבית המיוחד הזה בנו הם בעצמם.

כפי שניתן לראות בתמונה הבאה, הבית "נאלץ" לעמוד בתנאי אקלים של קור עז ושלג בחורף (ודרך אגב, גם בקיץ חם יחסית). מדברי הדיירים  תפקודו האקלימי מצוין. הבית נבנה תוך שימוש בקירות נושאים מבאלות קש. זה אומר שמשקל הגג מוחזק על גבי הבאלות בלבד, ולא על גבי שלד הבניין (העשוי מעץ, פלדה או בטון) כפי שמקובל בבניה המודרנית.

Image

אחת הסיבות העיקריות לכך שאנשים בוחרים לבנות קירות נושאים היא החיסכון הכספי הניכר. בבנית קיר נושא כאשר אין בונים שלד למבנה, עלות הבניה יורדת בצורה ניכרת מאוד.  אז כמה באמת תעלה בנית בית כזה בארץ?  אין עדיין מספיק ניסיון בבניה בבאלות קש בארץ על מנת להעריך כמה עולה בניה בקירות נושאים ושאינם נושאים, אך ברור שעלות בנית שלד המבנה תהיה פחותה מזו של בניה רגילה -לעיתים אף 30% מעלות בניה רגילה.

ומעבר לעלות: למה ולמי כדאי לבנות בבאלות  קש?
לבניה בחבילות קש, כמו בכול בניה עצמית, ישנו קסם.  אחרי הכול מדובר כאן בפרויקט לא קטן אשר השלמתו הינה הישג שאפשר להתגאות בו. דמיינו לעצמכם אתכם ואת ילדיכם מניחים חבילות חציר זו על זו ובונים קיר תוך יממה,  מטייחים ביחד קיר בטיח אדמה, אוטמים בעזרת תערובת אדמה חורים בקש...זה כמובן נשמע מאוד רומנטי אבל לפני שמתחילים לבנות צריכים לזכור שמדובר בתהליך איטי.

נכון, את הקירות אפשר להעמיד בסוף שבוע עם חברים - וזה באמת מדהים!, אבל העבודה על גמר הבית, סתימת חורים, טיוח וכו' הינה איטית בבניה עצמית וכמו שאמרו הזוג מקנדה - צריך סבלנות - והרבה.

דבר נוסף שצריך לקחת בחשבון זה שנכון לעכשיו אין בארץ חברות קבלניות שבונות בתים מקש (להבדיל מצפון אמריקה, שם הדבר קיים). המשמעות היא כמובן שמשפחה המעוניינת לבנות בית מקש צריכה ללמוד את החומר היטב, ולהיות מעורבת מאוד בכול שלבי הבניה.

למה עוד כדאי לבנות מקש: באלות הקש שעוביין כ- 45 ס"מ הנן מבודדות מאוד, ובשילוב עם 5 ס"מ טיח אדמה הופך את הלבנה גם לבעלת מסה תרמית (ז"א יש לה היכולת לאגור חום). שילוב מוצלח ביותר.

חשוב כמובן לבדוק היכן נמצא מקור הקש הקרוב אליכם. למשל עם הבאת הקש אליכם כרוכה בהסעתו במשך מספר שעות רב, או הבאתו מעבר לים, השינוע הופך את החומר ללא מקומי עבורכם, ולפיכך בהגדרה ל"לא אקולוגי".  כמובן שלשמחתנו בישראל יש באלות קש זמינות.

וחזרה לבית הקש בקנדה - בביקור המסוים ההוא אנחנו התאהבנו בחומר, ואמרנו לעצמנו שאת הבית שלנו נבנה מבאלות של קש - כמובן אם יאפשרו זאת התנאים במקום בו נבנה. כאשר הגיע הזמן לבנות את ביתנו שקלנו מספר חומרים, וכמובן את הסביבה בה אנחנו בונים, והגענו למסקנה שהקש במקרה שלנו הוא עדיין החומר המתאים ביותר לסביבה ולנו.

אשמח לעדכן בעניין התקדמות הבית והבניה כשנתחיל. בינתיים בשבילכם וגם בשבילי, קבעתי לראיין זוג מאוד מיוחד הנמצאים ממש באמצע בניה עצמית של בית מבאלות קש. ואת הראיון עמם אפרסם כאן בשבוע הבא.  

נאוה בז'ה - קווים ברוח
תכנון אדריכלי אקו-אקלימי, יעוץ אקלימי (כולל מודל ממוחשב), הנחייה לבוחרים בתכנון עצמי
אימייל: 
כתובת דואל זו מוגנת מדואר זבל, אתה צריך לאפשר Javascript בכדי לצפות בה

 
< קודם   הבא >
 
הרשמה לניוזלטר
שם
דואר אלקטרוני *
טקסט אימייל
ביכולתך להפסיק לקבל מידע בכל רגע, בלחיצה אחת על כפתור. פרטיך שמורים איתנו ולא נעביר אותם לגורם חיצוני
 
 
 
Top! Top!
חיים אורגניים הוא פורטל המכיל את כל המידע הקשור לאורח חיים אורגני. באתר מידע על מזון אורגני, בישול אורגני, אוכל אורגני, תיירות אורגנית, קהילות אורגניות, פורומים, קואופרטיבים אורגנים, אורח חיים בריא, רפואה טבעית, חקלאות אורגנית, מתכונים אורגניים