organiclife.co.il
  דף הבית arrow מוצרים אקולוגיים arrow צעצועים צנועים, חכמים וחמים
Wednesday, 10 August 2022
 
 
צעצועים צנועים, חכמים וחמים הדפס דואל
מאת הילה אפללו   

Imageשים ניב, הוא חקלאי שמגדל גידולים אורגניים במושב חצבה אשר בערבה. בשנים האחרונות הפך לאמן המייצר צעצועי עץ טבעיים ויפים. הילדים מתים על הצעצועים, המבוגרים מתרפקים על הזכרונות וכולם עוזרים לשמור על כדור הארץ.

 


היצירתיות של שים לא התחילה בצעצועי העץ , מרבית חייו עסק בחקלאות, בעבודת האדמה היצירה מתחדשת מידי עונה. תחילה גידלה המשפחה ירקות לשוק מקומי, בהמשך עברו לתבלינים טריים לייצוא (טרגון, בזיל מנטה ועוד) וכעת המשק נמצא בעיצומו של המעבר לפלפלים ועגבניות אורגניים לייצוא.

אומן יוצר, כותב, חקלאי ופסל
פרט לעיסוק בחקלאות, שים כותב שירים מגיל צעיר, בעיקר למחברת. ברכה ממנו, בימי הולדת, אומרת נורית הבת, זו מתנה בפני עצמה. נורית, אחראית היום על החנות באינטרנט וכן מוכרת את הצעצועים בבית ומדי פעם בירידים ברחבי הארץ.

נורית מאד מפרגנת לייצירתיות של אבא שלה,"לפני כ-15 שנה", היא מספרת, "אבא שלי ואח שלו, שהוא שף במקצועו, התחילו לייצר שמן זית מתובל. כיוון שאבא שלי גידל תבלינים ודוד שלי הבין את היתרון שיש לשמן מתובל במטבח, הם החליטו לנסות ולייצר שמנים בטעמים שונים.

בהתחלה שימשו הייצירות הארומטיות והטעימות כל-כך, לצריכה ביתית, ככל שנחשפו לשמנים יותר אנשים, ההתלהבות גדלה. הם ייצרו בכמויות גדולות ומכרו בשווקים פתוחים. לאט לאט עם השנים העניין דעך, בעיקר כי לא היה מי שיקח את זה לידיו וישקיע זמן וכסף".

Image

סבא תפסל לי מלגזה מעץ
בשביל שים היצירה בעץ הייתה תחביב עוד בגיל הנעורים, הוא היה מפסל ומעצב בגופים מן הטבע. בשביל הכיף ולא על מנת למכור. גם את הצעצועים התחיל לייצר בכיף בשביל הנכדים. כשניסיתי לברר מה היה הצעצוע הראשון שהוא בנה, אף אחד לא הצליח לזכור.

אחרי שהנכדים נהנו כל-כך מהצעצועים והחברים והמשפחה התחילו להתעניין ולהתלהב, החליטו נורית ושים לנסות למכור אותם. הפעם הראשונה הייתה לפני 8 שנים בשוק איכרים במושבה הגרמנית בירושלים, שם נמכרים הצעצועים עד היום. מאז זה היה on and off שם וגם בבית זית ובעוד ירידים בודדים ברחבי הארץ.

הצעצועים כולם שונים אחד מהשני ולכל אחד יש את הייחוד שלו, את הצבע, הגודל, הצורה והאופי. המבנה, הצבע והגודל של העץ, הם אלו שיקבעו איזה צעצוע חדש יוולד. יש למכירה כ- 120 צעצועיים שונים וייחודיים בכל זמן נתון. האתר מתעדכן כל יום או יומיים, דואגים להסיר פריטים שנמכרו ולהכניס חדשים.

כשנשאלו שים ונורית מה החלום שלכם? שים ענה  "להיות מוערכים. להתפתח במגוון צעצועים אך ברמת בוטיק ולא בית חרושת". נורית ענתה: "החלום שלי שאלו יהיו צעצועים שיעמדו בשורה הראשונה בחנויות צעצועים יוקרתיות. החלום הזה נובע קודם כל מהתחושה שילדים משחקים בעץ זה מפתח אותם אחרת, הם יותר מחוברים לטבע ולטבעיות ופחות לוירטואליות ולקצב החיים המהיר שאנו חיים היום. דבר שני, אני רוצה שאבא שלי יהיה מסופק מעבודתו ושתהיה לו הרבה עבודה. אם אני זו שאגרום לו לעבוד בעבודה שבה הוא נהנה וגם מרוויח ממנה כסף - עשיתי את שלי".

Image

צעצועי העץ בעבודת יד, מן הסתם אינם זולים, כששאלתי את נורית למה כדאי להשקיע בצעצועים מעץ כשיש כל כך הרבה צעצועים זולים יותר? היא ענתה: "העבודה בעץ מאד נעימה, העיצוב ניתן לביצוע באמצעים פשוטים - אין צורך ו/או רצון ליצור הרבה מוצרים זהים (כמוצרי הפלסטיק בהם התבנית מכתיבה כמות מינימלים של עשרות מוצרים ע"מ להצדיק את הייצור) . היתרון של המוצר מעץ הוא בתחושה הפיזית - מישוש, משקל, ריח האופיינים, וכן ב"יישון" שלו: לאחר תקופת שימוש ניכרים בו אזורי שפשוף וחיכוך המעניקים לו אישיות משל עצמו."

הילדים מסתבר מגיבים לצעצועי העץ האופן מיוחד. ילדים עומדים מוקסמים בדוכן המכירה, עד כדי כך שלעיתים הורים משאירים שם את ילדיהם לזמן רב. בגני ילדים הצעצועים מעץ מועדפים באופן ברור על הפלסטיק.

המבוגרים מוקסמים מהצעצועים האלה לא פחות. סבים וסבתות מגיבים בנוסטלגיה, רואים את ההתרגשות המלווה לעיתים בסיפור אישי על רכבת עץ שהיתה להם פעם ונשארה לנכד. הורים מגיבים בהתרגשות וברצון להעניק לילדיהם את התחושות והילדות שהיתה להם.

צעצועים אקולוגיים
חשובה לא פחות העובדה שמקור העץ בענפים/עצים גזומים מן הגינון הציבורי וכן שאריות מנגרייה, ולכן אין כאן ניצול או בזבוז של משאבים יקרים. כמו כן אלה צעצועים שמחזיקים המון זמן ואינם מוצאים את דרכם במהירות להרי האשפה הבלתי מתכלה שלנו. העץ הוא חומר מתכלה וגם אם אחרי שנים הוא מפסיק לשמש כצעצוע, הוא ימצא בדרך זו או אחרת את דרכו בחזרה אל האדמה.

האם זה בטוח לילדים?
הצביעה של כל מוצר אשר יש לגודל שלו סיכוי להכנס לפה, מתבצעת בשמן זית או בשעוות דבורים. מוצרים גדולים יותר נצבעים בלכה נטולת עופרת כדי לעמוד בתלאות מזג אויר בחוץ, ארגזי חול וכיו"ב.

אני משתשעת ברעיון שיום אחד, כשיהיה לי קצת זמן, אולי גם אני אוכל לגלף איזשהו צעצוע מעץ לילדים או לנכדים שלי. אולי נדע כולנו בעתיד, להשתמש בטבע שסביבנו כדי לייצר בחכמה ובצניעות את הצעצועים שלנו.

לאתר של "הרואה בעץ - צעצועי עץ עבודת יד" : http://www.woodtoys.co.il/default.asp

 
< קודם   הבא >
 
הרשמה לניוזלטר
שם
דואר אלקטרוני *
טקסט אימייל
ביכולתך להפסיק לקבל מידע בכל רגע, בלחיצה אחת על כפתור. פרטיך שמורים איתנו ולא נעביר אותם לגורם חיצוני
 
 
 
Top! Top!
חיים אורגניים הוא פורטל המכיל את כל המידע הקשור לאורח חיים אורגני. באתר מידע על מזון אורגני, בישול אורגני, אוכל אורגני, תיירות אורגנית, קהילות אורגניות, פורומים, קואופרטיבים אורגנים, אורח חיים בריא, רפואה טבעית, חקלאות אורגנית, מתכונים אורגניים