organiclife.co.il
  דף הבית arrow מוצרים אקולוגיים arrow נלחמת בשקיות הניילון ולא מוותרת
Wednesday, 10 August 2022
 
 
נלחמת בשקיות הניילון ולא מוותרת הדפס דואל
מאת הילה אפללו   
Imageלדורית אמיר נמאס לשמוע על הנזקים שגורמות שקיות הניילון, לחכות שהמדינה תחוקק חוקים המגבילים את החלוקה שלהם והחליטה לעשות מעשה. אם גם לכם נמאס, אולי תרצו להצטרף אליה ליוזמה המפתיעה.

 

 

כששאלתי את דורית מאיפה הגיעה המוטיבציה לפעול להעלאת המודעות ולצמצום הצריכה בשקיות הניילון. היא ענתה בפשטות "מאז שהייתי קטנה, בתחילת ביה"ס היסודי בעמק הירדן. בראשית שנות השישים, כשלמדנו על המוביל הארצי ובעיית המים של המדינה ושיעורי הטבע מאד הרשימו אותי, החלטתי שאני ילדת טבע והצבע שלי הוא ירוק". מאז היא חוסכת מים כמו גם בכל משאב טבעי אחר.

"מאז שנושא שקיות הפלסטיק נכנס למודעות לפני כמה שנים", מספרת דורית, "רכשתי לי שתי שקיות גדולות עם פטנט להצמדת הפתח אל דפנות העגלה בסופר והן באוטו שלי תמיד. שתי בחורות מכרו אותן בשבת בצומת אלונים לפני כמה שנים, ומאזאני משתמשת בהן".

ניסיתי להבין מה גרם לה לקום ולשכנע אחרים לצמצם צריכת שקיות באופן אקטיבי. דורית הסבירה: "בינתיים חיכיתי שתתקדם החקיקה בכנסת בנושא שקיות הפלסטיק, אבל ראיתי שזה מתקדם כל כך לאט שנמאס לי לחכות והחלטתי לעשות מעשה: טילפנתי ליבואן של השקיות המתכלות, ג'וליבר, וביקשתי לקנות אלף שקיות בשביל למכור אותן בפתח הסופרמרקט במחיר העלות כתרומה לאיכות הסביבה".

"במעמד הרכישה הצגתי בפניהם את התוכנית שלי ואחרי שעה, הם הודיעו לי שהתרשמו מאד מכוונותי והחליטו לתת לי אותם במחיר עלות - 50 אג' לשקית במקום 70, שמחתי מאד.

בבית ארזתי אותן בעשיריות, קיפלתי אותן יפה כך שציור העלה הירוק והמשפט "מתכלה תוך 90 יום" יופיע בחזית, הכנתי שלט צבעוני בולט עם הכיתוב "שקית מתכלה לאיכות הסביבה" ועמדתי בפתח הסוּפר המרכזי בעיר ביום חמישי משעה 19:00 וביום שישי מהבוקר.

 לאנשים חייכתי, ניפנפתי בשקית פרושה והכרזתי בקול רם על מרכולתי "שקית מתכלה". למתעניינים הודעתי לפני ששאלו "עשויה מתירס", למתעניינים יותר הסברתי בקיצור על נזקי השקית הרגילה ויתרונות המתכלה, מיששו (רך ונעים), הריחו (ריח של פנקייק...), מתחו (חזק מאד) וקנו חבילה של עשר בחמישה שקלים.

המודעים לנושא קנו שתי חבילות ("אחת לילדים שיראו בכיתה") ושני מהדרין קנו ארבע חבילות. מעניין שדווקא אלה שהגיעו עם שקיות הבד כמעט לא קנו (תודה, יש לנו כבר שקיות) למרות שהסברתי שזו שקית מצויינת לשמור בתיק לשימוש בכל חנות (כך אני עושה: "תודה, הבאתי שקית משלי" וזוכה להערכה רבה).

לסיכום: רוב האנשים עברו לידי במבט של "מה המשוגעת הזו רוצה ממני, למה שאשלם על מה שיש לי בחינם". השלט היה מאד אפקטיבי וחסך מבוכה לשני הצדדים. הייתי מעריכה את המתעניינים והרוכשים בחמישה אחוז (5%) ואם אני טועה זה רק בגלל המכרים והידידים הרבים שעברו וקנו כתמיכה בי או כי לא היה להם נעים להיראות קמצנים.

בערך 40 ידידים שהזמנתי במייל מפתה לבוא לעזור לי - רק אחת אמרה שתבוא והבריזה. לקח לי חמישי אחד ושני ימי שישי למכור 90 עשיריות, שזה הפתיע אותי מאד, חשבתי שיקח חודשים. 

מי שמעוניין לסייע להעלות את המודעות, לקדם את החקיקה להפסיק לשבת בצד ולהתחיל לפעול,מוזמן ליצור קשר עם דורית ולהצטרף ליוזמה.

כתובת דואל זו מוגנת מדואר זבל, אתה צריך לאפשר Javascript בכדי לצפות בה

 

תחליפים נוספים לשימוש בשקיות הניילון אפשר למצוא בכתבה "שקיות ירוקות במגוון צבעים", לכתבה לחצו כאן.

 

 
הבא >
 
הרשמה לניוזלטר
שם
דואר אלקטרוני *
טקסט אימייל
ביכולתך להפסיק לקבל מידע בכל רגע, בלחיצה אחת על כפתור. פרטיך שמורים איתנו ולא נעביר אותם לגורם חיצוני
 
 
 
Top! Top!
חיים אורגניים הוא פורטל המכיל את כל המידע הקשור לאורח חיים אורגני. באתר מידע על מזון אורגני, בישול אורגני, אוכל אורגני, תיירות אורגנית, קהילות אורגניות, פורומים, קואופרטיבים אורגנים, אורח חיים בריא, רפואה טבעית, חקלאות אורגנית, מתכונים אורגניים