organiclife.co.il
  דף הבית arrow בריאות ורפואה טבעית arrow תזונה arrow בריאות ואוכל אורגני – לא לעשירים בלבד
Wednesday, 10 August 2022
 
 
בריאות ואוכל אורגני – לא לעשירים בלבד הדפס דואל
מאת הילה אפללו   
Imageרבים טוענים כי מזון אורגני, נקי מרעלים ובריא, הוא נחלתם של העשירים בלבד. טוענים כי הצרכנות האורגנית רק מעמיקה את הפערים בין אלה שיש להם לאילו שאין. אני טוענת שלאדם הממוצע יש דרך לצרוך אורגני, בלי לפשוט את הרגל והסבירות שיצליח לצרוך תזונה בריאה ומאוזנת רב יותר.

 

היום האורגני אינו מעמיק פערים בין אלה שיש להם לאלו שאין להם, אלא בעיקר מחדד את ההבדל בין אנשים שמעדיפים צניעות, תכנון והתארגנות לעומת אנשים מתקשים לדחות סיפוקים, אוהבים שהמקרר מלא מלא, אפילו אם בסוף השבוע הם זורקים חצי.

צריך פשוט לקנות אוכל אורגני במקומות זולים כמו קואופרטיבים אורגניים. (לכתבה על קואופרטיבים אורגניים לחצו כאן. לרשימת הקואופרטיבים האורגניים לחצו כאן.) וקונים ישירות מהחקלאי ללא פערי תיווך במקום מחנויות הטבע.

אם עוברים לתזונה אורגנית על מנת לשמור על הבריאות, אז המתכון הוא אכילת אוכל בסיסי, פשוט וטעים, כמו לפני דור הקפואים והמעובדים: פירות, ירקות, דגנים וקטניות, דגים ומעט מאד מוצרי חלב ועוף. (שזו דרך אגב התזונה הבריאה ביותר והעשירים לא תמיד מסתפקים בה).

בחישוב פשוט, חטיפי עוף או ירקות, מזון מעובד וקפוא, שניצלים מוכנים, נקניקיות, קציצות ושאר המזונות המתועשים, עולים הרבה מאד כסף. אם נקנה במקומם חומרי גלם אורגניים, ובאמצעותם נכין מזון קל מהיר וטעים, נוכל לאכול בריא בלי לפשוט רגל.

מומלץ לקנות בדיוק את הכמות הדרושה ולא יותר. במקום לקנות קילוגרמים של ירקות ולזרוק חצי בסוף השבוע, קונים כמות יותר קטנה של ירקות ופירות אורגניים ומתכננים נכון את הצריכה כך שזה יספיק ולא יזרק. רבים מתקשים לתכנן: "מאיפה אני יודע מה יתחשק לי לאכול בעוד שבוע?", ובכן במקום לתת לבלוטות הטעם והחשק לשלוט בנו אנחנו צריכים ללמוד לשלוט בהן. להחליט מה אוכלים ולאכול את מה שיש. אם לומדים קצת  צניעות ודחיית סיפוקים, אפשר לבנות תוכנית תזונה טעימה ופשוטה וכן לשמור על משקל תקין ובריאות טובה.

המחירים יורדים כל הזמן, הקטניות האורגניות היום נמכרות בקואופרטיבים ובחלק מהחנויות במחירים כמעט זהים לקטניות הרגילות ולפעמים אפילו בזול יותר. היום יש יותר ויותר אופציות ליצירת קשר עם חקלאים שאפילו עושים משלוחים עד הבית (לכתבות על חקלאים אורגניים, לחצו כאן).

שלא נדבר על היכולת לגדל גינת ירק בשטח אדמה מאד קטן, אפילו על גגות ומרפסות, שזה באמת הדרך הכי נכונה והכי זולה לצרוך ירקות אורגניים. לכתבה "גינת ירק אורגנית - איך מתחילים" - לחצו כאן. לכתבות: גידול במכלים א' - לחצו כאן ,לגידול במיכלים ב' - לחצו כאן.

אחת הסיבות שהירקות האורגניים יקרים היום היא שיש כמות קטנה של הקונים, כל חקלאי מגדל שטחים קטנים של ירקות והוא לא תמיד מצליח למכור את הכל. אם נשארים עודפים הוא מוכר אותם כירקות רגילים או לחלופין מחליט לעבוד בהסכם מול רשתות שיווק או משווקים גדולים ואז מרוויח ממש מעט והם מוכרים את זה במחירים אסטרונומיים.

סיבה נוספת היא היעדר תחרות, החקלאי הממוצע שמוכר את תוצרתו בצורה ישירה לצרכן, לא מתמחר את הירקות לפי העלויות וכמות העבודה שהושקעה + שכר עבודה שלו, אלא עושה סקר מחירים קצר, כמה עולים הירקות בחנות הטבע או בסופר ומוריד 1-2 שקלים לקילו. המחירים הם לפעמים הרבה יותר יקרים ממה שהיה יכול לגבות ועדיין להרוויח. לעומת זאת יש פעמים בהם חלקת ירקות שלמה נהרסת בגלל מזג אויר או טפיל ואז החקלאי סופג את ההפסד לבדו.

כשיהיו חקלאים רבים והיו אופציות רבות יותר לקניית ירקות אורגניים, המחירים ירדו בצורה משמעותית (כמו בכל מוצר). חקלאי יגדל שטחים גדולים יותר, הוא ירוויח פחות לכל קילו עגבניות, אבל ימכור כמות מספיק גדולה כדי להתפרנס בכבוד, ואנחנו נזכה למחירים נמוכים יותר.

אם המדינה/משרד החקלאות/המשרד לאיכות הסביבה יעודדו חקלאות אורגנית, יורידו מיסים או אפילו יסבסדו חומרי הדברה אקולוגיים המותרים לשמוש בחקלאות אורגנית, זה יהיה זול הרבה יותר לגדל אורגני.

חקלאים יבינו שככל שמתכננים נכון יותר, מקיימים פוליקולטורה (גידול משולב של ירקות), משתמשים פחות בריסוסים ונלחמים פחות במזיקים. חקלאות אורגנית עשוייה להיות לא רק בריאה יותר אלא גם זולה יותר.

אם אנחנו מדברים במושגים של בריאות, דווקא לאנשים עם אמצעים מוגבלים יחסית ומודעות גדולה, יש סיכוי טוב יותר לאכול מזון אורגני פשוט ובריא בכמויות המתאימות לצרכים שלהם ולהישאר בריאים. בעוד רבים מבעלי האמצעים, שהשפע מעביר אותם (ואת בלוטות הטעם שלהם) על דעתם, מתקשים לעמוד בפיתויים הרבים שהכסף שלהם מזמן להם ובכך חורגים הרבה יותר מהתזונה המאוזנת והבריאה. למרות היכולת הכלכלית הם נוטים לאכול אוכל פחות בריא, מתוחכם, נחשב ויוקרתי.

 

 

 
< קודם   הבא >
 
הרשמה לניוזלטר
שם
דואר אלקטרוני *
טקסט אימייל
ביכולתך להפסיק לקבל מידע בכל רגע, בלחיצה אחת על כפתור. פרטיך שמורים איתנו ולא נעביר אותם לגורם חיצוני
 
 
 
Top! Top!
חיים אורגניים הוא פורטל המכיל את כל המידע הקשור לאורח חיים אורגני. באתר מידע על מזון אורגני, בישול אורגני, אוכל אורגני, תיירות אורגנית, קהילות אורגניות, פורומים, קואופרטיבים אורגנים, אורח חיים בריא, רפואה טבעית, חקלאות אורגנית, מתכונים אורגניים