organiclife.co.il
  דף הבית arrow בריאות ורפואה טבעית arrow נטורופתיה arrow קוסמטיקה - אל תמרחו את זה אם לא הייתם אוכלים את זה
Wednesday, 10 August 2022
 
 
קוסמטיקה - אל תמרחו את זה אם לא הייתם אוכלים את זה הדפס דואל
מאת חיים אורגניים   
Imageהמודעות לגבי תזונה נקיה מרעלים וכימיקלים אנחנו מכירים כבר זמן רב, אבל רק כשהתחילו לדבר על מוצרי קוסמטיקה אורגניים, התחלנו להבין שיתכן ויש משהו לא בריא גם במוצרים שאנחנו מורחים על הגוף. מהם החומרים המזיקים המצויים במוצרי הטיפוח שלנו ומהם הנזקים העלולים להיגרם מהשימוש בהם.

בשנים האחרונות התזונה האורגנית תופסת מקום נכבד בשיח העולמי וגם בישראל, המודעות למזון שאנחנו מכניסים לפה גדלה, חברות מזון רבות מתחילות להתחשב בדעת הקהל ובמודעות ומתחילה לשנות חלק ממרכיבי המוצרים ולהשתמש במילים "טבעי" "בריא" ו"אורגני" כדי לשווק את המוצרים שלהם.

אבל רק כשהתחילו לדבר על מוצרי קוסמטיקה אורגניים, התחלנו להבין שיתכן ויש משהו לא בריא גם במוצרים שאנחנו מורחים על הגוף. ברוב המקרים המרכיבים של תכשירי הקוסמטיקה (איפור, שמפו, קרם גוף וכו') רשומים באותיות כל-כך קטנות עד שכמעט ולא ניתן לקרוא, ואם כבר הצלחנו לקרוא משהו, רשומים שם לא מעט מרכיבים שאנחנו לא יכולים אפילו לבטא ובטח שאין לנו מושג מה מקורם ואילו השפעות יש להם על העור והגוף.

לפני שנדון בחומרים המזיקים שנמצאים בתכשירים חשוב לציין כי לאף תכשיר אין סיכוי לשנות באופן משמעותי את החוץ אם אין במקביל עבודה מבפנים, של מזון נקי, מזין מאוזן וטרי.

תפקידי העור

העור הוא האיבר הגדול ביותר בגופנו, לפני שנעסוק בחלק האסתטי, חשוב תחילה שנבין מהם התפקידים של העור:

  • מגן על האיברים הפנימיים מפציעות וזיהומים.
  • מסייע בפינוי רעלים על ידי הפרשת זיעה.
  • משמש כקו הגנה חשוב להגנה מפני זיהומים, פטריות, וירוסים חיידקים ועוד.
  • מגן מפני שינויים קיצוניים של הטמפרטורה .
  • מייצר ואוגר ויטמין D, החשוב לתהליך בניית עצם ולמערכת החיסון.
  • עשיר ברצפטורי חישה, הקולטים את התנאי הסביבה (חלק/ מחוספס, חם/קר וכו') ומעבירים את המידע למוח.
  • מגן על העור מפני צריבה של השמש.
  • מגן מפני התייבשות.

 

 

 

 

 פגיעה באחד מהתפקודים האלה תסכן את בריאותנו ועלולה להאיץ תהליכי הזדקנות טבעיים של העור. יש הטוענים כי מראה העור שלנו הוא בבואה של רמת הבריאות שלנו.

לעור יש יכולת ספיגה של חומרים הבאים במגע עם החלק החיצוני שלו, לכן כדאי להקפיד ולבחון היטב את החומרים שאנחנו מורחים עליו.

החומרים המזיקים
לפניכם רשימה, שהכין ד"ר ג'וזף מרקולה, המכילה חומרים כימיים המצויים בתכשירי טיפוח וחשודים כמסכנים את בריאות עורכם ובריאותכם:

Mineral Oil, Paraffin, and Petrolatum - מוצרים על בסיס נפט אלה מכסים את עורכם בשכבה של חומר המשמש לייצור פלסטיק. אלו כימיקלים העלולים לגרום לבעיות עור, האטת התחדשות התאים וחשודים כגורמים לסרטן ומפריעים לפעילות הורמונאלית. עוד מוסיף ד"ר מרקולה, "כשנשפך שמן בים, מיד ממהרים לנקות אותו, אז למה למהר ולמרוח את זה על הגוף?"

Parabens - חומר משמר נפוץ בתעשיית הקוסמטיקה, מחקרים מצביעים על קשר לסרטן, הם חשודים כ"מתחזים" לאסטרוגן ומתערבים במערכת ההורמונלית.

Phenol carbolic acid - מצויי במגוון קרמים, במינונים מסויימים עלול לגרום להפרעה במחזור הדם, שיתוק, עוויתות, תרדמת ואפילו מוות כתוצאה מכשל נשימתי.

Propylene glycolמשמש כמעשיר בלחות וכנשא לרכיבים שומניים, נמצא כגורם לדלקות עור, הפרעות בכליות ובכבד, וכמשבש צמיחת תאים נורמלים וגורם לגירוי.

Acrylamide - מצוי בעיקר בקרם ידיים ופנים, נמצא במחקרים קשור לגידולים בתאי שד במעבדה.

Sodium laurel or lauryl sulfate (SLS / SLES) - מצוי בשטיפת מכוניות, מסיר שומנים, חומר ניקוי לרצפות מוסכים...וביותר מ-90% ממוצרי הטיפוח. הוא שובר את "מחסום הלחות " של העור, חודר בקלות לעור ומאפשר לכימיקלים אחרים לחדור גם כן ביתר קלות. בשילוב עם כימיקלים אחרים, הופך לניטרוזמין, קרצינוגן (מסרטן), כמו כן גורם לאיבוד שיער.  SLS מופיע לפעמים על תויות במסווה של "מופק מקוקוס".

Toluene -  רעיל, מסוכן ועלול להיות קטלני בבליעה, מסוכן בשאיפה או בספיגה דרך העור. מופק מנפט  או פחם ומצוי בהרבה תמציות ריח סינתטיות. חשיפה ממושכת עלולה לגרום לאנמיה, ספירת דם נמוכה ופגיעה בכליות או בכבד ועלול להשפיע על התפתחות העובר. Butylated hydroxytoluene (BHT)  מכיל Toluene שמות נוספים: benzoic, benzyl.

Dioxane - מצוי במרכיבים שנקראים: PEG, Polysorbates, Laureth, ethoxylated alcohols . נפוץ במגוון מוצרי טיפוח. בדרך כלל מכיל  1,4-dioxane בעל נדיפות גבוהה, הנספג בקלות דרך העור. התכונה המסרטנת של דיאוקסין דווחה לראשונה בשנת 1965 ואחר-כך אושרה במחקרים ובינהם מחקר אחד מהמכון הלאומי לסרטן ב- 1978. תעלות האף והכבד נמצאו כפגיעים ביותר. דיאוקסין ניתן להסרה בתהליך הייצור באמצעות "vacuum stripping"  (הסרה בוקום). שימו לב החומר הוא נגזרת סינטתית של קוקוס, עלול להופיע על התוית כ"מיוצר מקוקוס".

ד"ר מרקולה טוען שלא היה מורח על העור חומר שהוא לא היה אוכל, ההמלצה שלו היא, "עברו למוצרי טיפוח המכילים שמות של צמחים שאתם מזהים, שאתם יכולים לבטא ושהייתם אוכלים אם היה צורך"

 

 

 
< קודם   הבא >
 
הרשמה לניוזלטר
שם
דואר אלקטרוני *
טקסט אימייל
ביכולתך להפסיק לקבל מידע בכל רגע, בלחיצה אחת על כפתור. פרטיך שמורים איתנו ולא נעביר אותם לגורם חיצוני
 
 
 
Top! Top!
חיים אורגניים הוא פורטל המכיל את כל המידע הקשור לאורח חיים אורגני. באתר מידע על מזון אורגני, בישול אורגני, אוכל אורגני, תיירות אורגנית, קהילות אורגניות, פורומים, קואופרטיבים אורגנים, אורח חיים בריא, רפואה טבעית, חקלאות אורגנית, מתכונים אורגניים