organiclife.co.il
  דף הבית arrow בריאות ורפואה טבעית arrow נטורופתיה arrow הכנה להריון ובעיות פוריות
Wednesday, 10 August 2022
 
 
הכנה להריון ובעיות פוריות הדפס דואל
מאת הילה אפללו   
Imageלמה חשוב לנשים וגם לגברים להכין את הגוף לקראת הכניסה להריון? איך זה עוזר במקרים של בעיות פוריות? מה הקשר בין חומרי הדברה לבעיות פוריות, איך מזון אורגני יכול לעזור בתהליך? ואיך צולחים את התהליך בלי לפשוט רגל?  

בתקופה האחרונה אני מוצאת את עצמי מטפלת בלא מעט זוגות המנסים להיכנס להריון. כאלה שנתקלים בבעיות וגם כאלה שרוצים להגיע לחווייה נקיים ומוכנים פיזית ונפשית. כדי להיכנס להריון צריך שתהיינה שתי מערכות הורמונליות מתפקדות, של שני בני הזוג וגם עיתוי טוב לא יזיק.

 אולם מסתבר שבימינו זה לא כל-כך פשוט. אחוז הנזקקים לסיוע כמו התערבות הורמונלית, הזרעה והפריות חוץ גופיות הולך וגדל. אנחנו שומעים הרבה על מכרים, חברים או בני משפחה שנתקלים בבעיות.

הריון הוא תהליך טבעי והכניסה להריון, לא נזדקקה בעבר לכל-כך הרבה עזרה. צודקים אלו שיאמרו, שבעבר סבלו לא מעט אנשים מקשיים בכניסה להריון, רק שאז קראו לזה "עקרות", התייחסו לזה כאל נכות ולא הייתה דרך לטפל בזה.

אולם אחוז ה"עקרות" באוכלוסיה היה קטן הרבה יותר ולא סתם התייחסתי למושג הנקבי כי נהוג היה להטיל את האשמה לחוסר היכולת להעמיד צאצאים, באופן בלעדי על האישה. היום אנחנו נתקלים לעיתים קרובות יותר במושגים כמו "איכות", ,"כמות" ו"תנועתיות של הזרע" ולומדים שההפרעה בכניסה להריון אינה נחלת האישה בלבד.

אז למה בעצם אנשים (בעיקר נשים) מרגישים צורך להכין את עצמם להריון?
משתי סיבות עקריות:
האחת: אם יש איזושהי הפרעה הורמונלית או מבנית אצל אחד מבני הזוג, הכנה נכונה שכוללת שינויים באורח החיים, תזונה מאוזנת, פעילות גופנית, ניהול מתחים וכו' עשויים לסייע לגוף להגיע לאיזון ולשפר את הסיכוי להפריה.

השניה: הריון הוא עבודה לא פשוטה לגוף, גוף האישה שנושאת ברחמה את העובר (לעיתים יותר מאחד) עובד הרבה יותר קשה ממה שהעין רואה. השינויים המבניים, רמת הפעילות הנדרשת לבניית עובר מושלם בגודל של כ-3 ק"ג, מזוג תאים מיקרוסקופיים היא בלתי נתפסת.

הבניה דורשת כמות עצומה של חומרי גלם איכותיים ואנרגיה, העובר נמצא בעדיפות ראשונה ומקבל את כל צרכיו גם אם זה בא על חשבון האם. לכן כדאי ומומלץ להתחיל את ההריון במצב פיזי טוב ככל הניתן, עם מאגרים מלאים ובכושר טוב. מצב פיזי ונפשי טוב של האם משפר באופן משמעותי את הסיכוי להריון תקין וקל.ולבריאותו של התינוק בחודשי חייו הראשונים ובכלל.

אם נאכל מזון איכותי ונקי מרעלים וחומרים כימיים, הגוף יהיה נקי יותר, יתפקד טוב יותר ויספק לעובר שלנו סביבת חיים נקיה וטובה. מחקרים שנערכו בהודו בקרב אוכלוסיות כפריות חקלאיות, הראו שאחוז הגברים שסבלו מבעיות פריון וכן אחוז ההפלות היה גבוה הרבה יותר בקרב חקלאים שהשתמשו בחומרי הדברה.

בעיות פוריות ואורח חיים
אחוז הגברים עם הפרעות בכמות, איכות ותנועתיות של הזרע גבוה הרבה יותר מבעבר. שתי עובדות אלה מביאות אותי לחשוב שזה קשור לדברים שהשתנו באורח החיים שלנו בעשורים האחרים. זה יכול להיות בגלל כמויות גדולות של מזון לא איכותי, מתועש המכיל הרבה חומרים כימיים מסוגים שונים, שאריות חומרי הדברה, ובגלל שאנחנו חיים תחת מתח מאד גדול וממושך, זיהום האויר והמים, סביבה המכילה חומרי הדברה ורעלים, מיעוט פעילות גופנית ועוד.

תזונה אורגנית - לא לעשירים בלבד
אחד הדברים שאני נוהגת להציע לזוגות המעוניינים להיכנס להריון זה לערוך שינוי באורח החיים, תחילה אני ממליצה על ניקוי של הגוף בעזרת תוכנית תזונה מוגדרת לתקופת זמן מסויימת המכילה בעיקר פירות ירקות, דגנים מלאים וקטניות (רצוי כמובן אורגניים). בגלל שחומרי הגלם המרכיבים את התזונה הם בסיסיים ופשוטים יחסית, גם העלות השבועית הממוצעת למוצרי מזון לא יוצאת גבוהה יותר, למרות שהמוצרים אורגניים.

הדגנים המלאים והקטניות האורגניים זולים בהרבה ממוצרי הבשר, החלב והאוכל המוכן (נקניקים, דגני בוקר, תחליפי בשר צמחוניים, ממתקים, חטיפים וכו'). הירקות ובמיוחד הפירות האורגניים יקרים יותר, אבל בשל העובדה שהפירות מצטרפים בשלב מתקדם יחסית של התוכנית התזונתית, הממוצע השבועי בסה"כ יוצא זהה לעלות מזון שבועית (לא אורגנית) של אדם מערבי ממוצע.

דבר נוסף שאני ממליצה לעשות הוא בדיקות דם על מנת לוודא שאין חסרים של ברזל ו B12, לוודא פעילות תקינה של בלוטת התריס וכו'. המטרה היא להביא את הגוף לאיזון ולטפל בחסרים, אם קיימים, לפני הכניסה להריון, כדי להגיע במצב הפזיולוגי הטוב ביותר שניתן.

פרט לניקיון והאיזון של הגוף, יש לדאוג לנקיון והאיזון המנטלי, לאמץ גישה אופטימית ושמחת חיים, להפחית מתחים, פחדים וחרדות, ללמוד טכניקות להפחתת מתחים ולתרגל אותן וכמובן לעסוק בפעילות גופנית מתאימה באופן קבוע.

פעמים רבות, ההריון וההורות הם הזדמנות מצויינת לערוך שינוי מהותי בחיים. סדרי העדיפויות משתנים, סדר היום משתנה האופן בו אנחנו מבלים את שעות הפנאי שלנו משתנה. זו הזדמנות לנצל את המומנטום ולסגל אורח חיים רגוע יותר, בריא ומסודר יותר שיאפשר לכם לספק מסגרת בריאה לצאצאים וכן דוגמא אישית.

ואז אחרי ההכנות, אפשר להתחיל לנסות....כשאתם יודעים שאתם מבחינתכם, עשיתם כל מה שאפשר, כדי לתת לשאיפה שלכם להריון תקין וצאצא בריא, את הסיכוי הטוב ביותר.

בהצלחה

מאת: הילה אפללו
פורסם במגזין "דרך האושר"

 
< קודם   הבא >
 
הרשמה לניוזלטר
שם
דואר אלקטרוני *
טקסט אימייל
ביכולתך להפסיק לקבל מידע בכל רגע, בלחיצה אחת על כפתור. פרטיך שמורים איתנו ולא נעביר אותם לגורם חיצוני
 
 
 
Top! Top!
חיים אורגניים הוא פורטל המכיל את כל המידע הקשור לאורח חיים אורגני. באתר מידע על מזון אורגני, בישול אורגני, אוכל אורגני, תיירות אורגנית, קהילות אורגניות, פורומים, קואופרטיבים אורגנים, אורח חיים בריא, רפואה טבעית, חקלאות אורגנית, מתכונים אורגניים