organiclife.co.il
  דף הבית arrow מוצרים אקולוגיים arrow לאכול (בריא) מהרצפה
Wednesday, 10 August 2022
 
 
לאכול (בריא) מהרצפה הדפס דואל
מאת הילה אפללו   

Imageנוזל לשטיפת רצפות ותרסיס נגד ג'וקים, הם שני תכשירים אותם אנו נוהגים לשפוך בכמות נדיבה בעת השימוש בהם, כל אחד מסיבותיו הוא. ליצירת מרחב ביתי בריא ונטול רעלים, מומלץ לעשות את המעבר לחומרי ניקוי והדברה אקולוגיים. מי הם ולמה כדאי לנו (מאוד) להכיר אותם


בשנים האחרונות המודעות לצריכת מוצרים אורגניים עולה בצורה משמעותית, כשמוצרי המזון האורגניים נמצאים במרכז תשומת הלב. במקביל, נוספים מחקרים רבים שמדברים על ההשפעה של שאריות חומרי ההדברה בגידולים החקלאיים על הבריאות שלנו ובעיקר על הסיכון לחלות בסרטן ובמחלות כרוניות אחרות. כדי לחיות בסביבה בריאה, עלינו להכיר את הגורמים המסוכנים הנוספים שמצויים במוצרי הקוסמטיקה ובחומרי הניקוי אליהם אנו לא מודעים.

חומרי ניקוי
חומרי ניקוי והדברה מצויים בכל בית ואנו באים איתם במגע לעיתים קרובות, לפעמים מבלי משים. בכל פעם שאנחנו רוחצים כלים, הסבון בא במגע עם עור הידיים וסבון נותר על הכלים ובסופה של השרשרת מוכנס אל פינו.

נוזל לניקוי אמבטיה מכיל חומרים אגרסיביים שאמורים למנוע היווצרות עובש ולפרק את האבנית והשומן שמצטברים על דפנות האמבטיה ועל אריחי הקרמיקה. בשנים האחרונות, עוטים אנשים רבים על ידיהם כפפות בזמן השימוש בחומרים אלו בעיקר במטרה להגן על עור הידיים. אבל מי שמוזנחות בשעת הניקוי הן כפות הרגליים שטובלות יחפות וחשופות בתוך האמבטיה, כששאריות חומר הניקוי נקוות סביבן ללא הפרעה.

אבקת כביסה
אותו הסיפור עם אבקות הכביסה והמרככים שנותרים על הבגדים ובאים אחר כך במגע עם העור. למרות שאנשים נוטים להאמין שכל החומרים נשטפים החוצה, אין זה כך ולראייה ניחוח הכביסה הנפלא שנותר על הבגד שברור שמקורו בחומר כימי מזיק.

קוטלי חרקים 
חומרי ההדברה נגד ג'וקים, נמלים ושאר חרקים ומעופפים, בהם אנו נוהגים להשתמש בשעות "מצוקה", מכילים זרחנים אורגניים מסוכנים שהקשר שלהם לפגיעה במערכות הגוף ובגרימת סרטן הוכח כבר במספר מחקרים. מדובר בעיקרון בחומרים שנאסרו לשימוש בחקלאות ובמשק בית ברוב מדינות אירופה וארצות הברית. בארץ המחקרים ידועים, כמו גם הנזק העלול להיגרם ולמרות זאת - חלק מהמוצרים עדיין מאושרים לשיווק וחלקם ייאלץ לעזוב את המדפים רק בסוף השנה!!

בארצות הברית נעשו מחקרים בקרב חקלאים שמראים על קשר שבין חשיפה לחומרי הדברה המכילים זרחנים אורגניים לבין תחלואה בסרטן בהשוואה לשאר האוכלוסייה. לא רק ששיעור התחלואה בסרטן (בעיקר סרטן הלימפה) בקרב החקלאים היה גבוה יותר מאשר בשאר האוכלוסיה, אלא שגם לבני משפחותיהם ולאנשים שגרו ביישובים חקלאיים היתה נטייה גדולה יותר ללקות במחלה.

בעיות פוריות
ממחקרים שנעשו בהודו, נמצא קשר ישיר בין חשיפה לחומרי הדברה המכילים זרחנים אורגניים לבין בעיות פוריות והריונות לא תקינים. הדבר בא לידי ביטוי בעיקר בירידה משמעותית בספירת זרע בקרב הגברים ובקושי להיכנס להריון בקרב הנשים.

"הרצפה כל כך נקייה - לאכול ממנה"
מה שעצוב בסיפור הזה, היא העובדה שהאוכלוסייה שחשופה לחומרי ההדברה האלה יותר מכל הם התינוקות הרכים שלנו. הם נמצאים רוב הזמן על הרצפה, שוכבים עליה ומלקקים אותה. מניחים עליה את האוכל והצעצועים ומיד אחר-כך שמים בפה. בכך הם באים במגע עם הנוזל לשטיפת רצפות (זה שאנו שמים ממנו הרבה כדי שיהיה ריח טוב) ועם הספריי נגד נמלים וג'וקים, שגם בו אנחנו לא חוסכים מפאת הזוועה האוחזת בנו. התינוקות שלנו הם שמבלים יום יום באמבטיה, שותים את מימיה ומוצצים את הצעצועים שטבולים, כמוהם, במי האמבט המהולים בשאריות חומרי הניקוי.

המטרה היא לא להפחיד אלא להעלות את המודעות לעובדה שאנחנו נחשפים באופן יום-יומי לחומרים הללו בריכוזים נמוכים, מה שעשוי לחולל בקרבנו נזק מצטבר. היום קיימים בשוק כמעט כל חומרי הניקוי וההדברה בגרסה האקולוגית. הם פוגעים פחות בסביבה ובבריאות שלנו ושל ילדינו. את רוב המוצרים ניתן למצוא בחנויות הטבע. הם אמנם יקרים יותר, אך רכישה מרוכזת, עם חברים או שכנים ישירות מהיבואן או היצרן, תניב מחירים טובים (על כך בכתבה על קואופרטיב אורגני) .

 

 
< קודם
 
הרשמה לניוזלטר
שם
דואר אלקטרוני *
טקסט אימייל
ביכולתך להפסיק לקבל מידע בכל רגע, בלחיצה אחת על כפתור. פרטיך שמורים איתנו ולא נעביר אותם לגורם חיצוני
 
 
 
Top! Top!
חיים אורגניים הוא פורטל המכיל את כל המידע הקשור לאורח חיים אורגני. באתר מידע על מזון אורגני, בישול אורגני, אוכל אורגני, תיירות אורגנית, קהילות אורגניות, פורומים, קואופרטיבים אורגנים, אורח חיים בריא, רפואה טבעית, חקלאות אורגנית, מתכונים אורגניים