organiclife.co.il
  דף הבית arrow האורגני המתחיל arrow קואופרטיב אורגני - ביחד יוצאים בזול
Wednesday, 10 August 2022
 
 
קואופרטיב אורגני - ביחד יוצאים בזול הדפס דואל
מאת הילה אפללו   

Imageהתגבשות הקואופרטיב האורגני מאפשרת התגברות על אחד המכשולים הבודדים שעוד נותרו בדרך לטיפוח חיים אורגניים - המחיר הגבוה של המוצרים. לרגע שכחנו את הכוח שיש להתארגנות סביב מטרה משותפת, אתם מוזמנים להיזכר

 גודלו של פער המחירים בין המזון הקונבנציונאלי לאורגני עדיין אינו ברור, אך ישנה תמימות דעים לגבי העובדה שהמוצרים האורגניים אכן יקרים יותר. אנשים המצויים בתהליך של שינויי הרגלי התזונה, חווים עדיין קושי להסתכל על התמונה כולה ולא על מחירי פריטי המזון הבודדים. דרך מוצלחת להתמודד עם הבעיה היא הצטרפות לקואופרטיב אורגני המאפשר קניה זולה של מצרכים.

קואופרטיב אורגני הוא ארגון בו חברים מספר אנשים או משפחות, שמשתמשים בכוח הקניה שלהם בכדי להשיג מחירים זולים יותר עבור מצרכי המזון, הניקוי וההגיינה האקולוגים ו\או האורגניים. השתתפות בקואופרטיב, ברוב המקרים, אינה כרוכה בתשלום. חבר שמעוניין להצטרף לקואופרטיב מחויב לשלם עבור המזון שהוא מזמין ולתרום מזמנו אחת לתקופה לתורנות בקואופרטיב. 

בשלב הראשוני, עורכים מקימי הקואופרטיב השוואת מחירים בין חברות ויצרנים בעלי תעודה מחברות הפיקוח האורגני. בשלב השני, מתפרסם מחירון ומופץ לחברים, בדרך כלל באמצעות הדואר האלקטרוני. במהלך השבוע שלאחר הפצת המחירון מרוכזות כל ההזמנות ומתבצעת הזמנה גדולה.

את הקמחים, הדגנים, הקטניות והפירות היבשים, אותם אנו רגילים לקבל באריזות קטנות וממותגות, מזמין הקואופרטיב בשקים גדולים של 25 ק"ג ואת המוצרים שבדרך כלל ארוזים בבקבוקים וצנצנות מקבלים בקרטונים גדולים.

לאחר שההזמנה המרוכזת מגיעה למקום שנתרם לצורך העניין, מגיע שלב האריזה. ביום שנקבע לחלוקה, מגיעים תורני האריזה ומחלקים את השקים הגדולים לשקיות קטנות של ק"ג או חצי ק"ג ומרכיבים את הזמנות החברים בקרטונים לפי רשימות מודפסות. בצהרי אותו היום, מגיעים חברי הקואופרטיב לאסוף את הזמנתם, כשבהזדמנות פוגשים את שאר החברים לשם החלפת רשמים, רעיונות ומתכונים. הללו שבים הביתה ובידם מזון אורגני הזול בכ 40%-20% מהמחיר בחנויות. 

ככל שמספר החברים בקואופרטיב גדול יותר, כך המחירים זולים יותר והתורנויות נעשות פחות ופחות תכופות (אחת לכמה חודשים). המצטרפים לקואופרטיב, ישמחו לגלות לא אחת שהם משלמים עבור מוצרים אורגניים, מחירים שהם נמוכים יותר ממחיריהם של אותם המוצרים בוורסיה הלא אורגנית שלהם. לדוגמא, חצי קילו משמש מיובש אורגני, עלה 19 שקלים בקניה בקואופרטיב לעומת אותו המשמש בוורסיה הלא אורגנית שלו, שהגיע באריזה של 250 גרם ועלה 24 שקלים ברשתות השיווק.  

חברי הקואופרטיב הם שמחליטים אלו מצרכים ימכרו בקואופרטיב, אם הוא יכלול רק מזון יבש או גם פירות, ירקות, מוצרי חלב, בשר וביצים. כמו כן יחליטו החברים כל כמה זמן תתבצע מכירה, אם פעם בשבוע, בחודש וכו'. ישנם קואופרטיבים שדורשים מחבריהם סכום מסוים כפיקדון כדי למנוע מצב בו תתבצע הזמנה ולא יבואו לקחתה. קואופרטיבים אחרים דורשים סכום סמלי עבור מי שמרכז ומנהל את הקואופרטיב.

ברמה העקרונית, כל אדם יכול לאסוף קבוצת אנשים או משפחות באזור מגוריו ולהקים קואופרטיב. מומלץ להתחיל עם מינימום של 20 חברים בכדי שהדבר ישתלם מבחינה כלכלית וכדי שהעבודה תתחלק בין החברים בצורה נוחה. 

מצערת העובדה שבעולם המערבי פוחתת תחושת הקהילתיות ואנו שוכחים את הכוח שיש להתארגנות סביב מטרה משותפת. שיתוף הפעולה שנוצר סביב הקואופרטיב האורגני יוצרת הכרויות עם אנשים בעלי תפיסת עולם דומה וכמובן מייצרת כוח קניה משמעותי שמשיג מחירים נמוכים יותר, ללא פערי תיווך, אריזה ומשלוח. 

לרשימת הקואופרטיבים האורגנים המופיעה באינדקס, לחצו כאן.

 
< קודם   הבא >
 
הרשמה לניוזלטר
שם
דואר אלקטרוני *
טקסט אימייל
ביכולתך להפסיק לקבל מידע בכל רגע, בלחיצה אחת על כפתור. פרטיך שמורים איתנו ולא נעביר אותם לגורם חיצוני
 
 
 
Top! Top!
חיים אורגניים הוא פורטל המכיל את כל המידע הקשור לאורח חיים אורגני. באתר מידע על מזון אורגני, בישול אורגני, אוכל אורגני, תיירות אורגנית, קהילות אורגניות, פורומים, קואופרטיבים אורגנים, אורח חיים בריא, רפואה טבעית, חקלאות אורגנית, מתכונים אורגניים